Adana Haber- Yerel Haber

İŞ GARANTİLİ KURSTA SERTİFİKA HEYECANI


ADANA Kadın Girişimciler Derneği(KAGİD) önderliğinde kurulan iş garantili ‘Hasta bakım elemanı’ kursundan mezun olan 19 kursiyer sertifikalarını aldı.

Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törene, başta Adana Valisi Hüseyin Avni Coş olmak üzere, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, Yüreğir Kaymakamı Abdullah Dölek, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Çukurova Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Çeğil, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İpek Koboner, İl Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zeynel Girente, 5 yılda 35 bin kursiyeri mezun ettiklerini belirterek, merkezde açılan kurslar ile ilgili bilgi verdi. Ataköşkü Canev Özel Bakım Merkezi Müdürü Gülizar Gürol da, 163 kapasiteli merkezlerinde 138 ağır özürlü hasta ve yaşlı bulunduğunu belirterek, “Bizler yaşlı ve özürlü hastalara hizmet verdiğimiz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Buradan mezun olan kursiyerlerimizi, iki merkezimizde istihdam edecek olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

Amaçlarının, ‘dezavantajlı kabul edilen Yüreğir İlçesi’nde, sertifikalı hasta bakım elemanı kursu vererek, meslek sahibi olmalarını sağlamak’ olduğunu söyleyen KAGİD Başkanı Şebnem Akalın ise, kursu başarı ile tamamlayan 19 kursiyerin Ataköşkü ile imzalanan protokol gereği, işe yerleştirdiklerini belirtti. Akalın şöyle devam etti:

“Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen kurslarımız 2 ay sürdü. Kursta, dernek üyelerimiz ve Ataköşkü yetkilileri, gönüllülük esası ile eğitmenlik yaptılar. Ayrıca kursa katılmaları maddi olarak mümkün olmayan kursiyerlerimizin masrafları, derneğimizce karşılanarak, meslek sahibi olmaları teşvik edildi. Sivil toplum kuruluşu olma bilinciyle, kentimizde sorunların değil, çözümlerin parçası olmayı amaç edinmiş bir derneğiz. Bu doğrultuda, kadını esas alarak, özellikle girişimcilik ve istihdam konularında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. İşsizliğin en önemli sorunların başında geldiği ilimizde, istihdama yönelik bu çalışmalarımızı devam ettirmek niyetindeyiz. Bu projemizle ilgili çok olumlu geri dönüşümler alıyoruz. Şu an Ataköşkü, ayrıca münferiden hasta bakım elemanı ihtiyacı olan kişilerle ve özel sektörle görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah yine istihdam garantili olarak, 5 Mart’ta yeni kursumuzu başlatacağımızın müjdesini vermek istiyorum. Bu projede istihdam sağlayarak en büyük katkıyı veren Ataköşkü Canev Özel Bakım Merkezi Kurucusu Muzaffer Alpay’a ve Halk Eğitim Müdürü Zeynel Girente’ye huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

İlkokul mezunu ve 2 çocuk annesi olduğunu söyleyen Fatma İmir, kocasının malulen emekli olduğunu ve işe ihtiyacı olduğu anda bu kursla tanıştığını belirterek, “Kurs süresince Kadın Girişimciler Derneği her zaman bizim yanımızda oldu ve yardımlarını esirgemedi. Onlara çok teşekkür ediyorum. Ataköşkü Canev’de staj yaptığım dönemde, hep oradaki personel gibi olmak istedim ve 1.5 aydır da, orada çalışıyorum. Hasta bakıcısı olarak çalışıyorum. Evime para getiriyorum. Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılıyorum. En azından sosyal güvencem var” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet de, tarım toplumundan, bilgi toplumuna geçişin yaşandığı süreçte eğitimin önemine dikkat çekerek, şöyle dedi:

“Bu süreçte, yeni meslekler ortaya çıkmaktadır. Bireyler her ne kadar eğitim almışlarsa da, bu bilgiler zamanla yetersiz kalmıştır. Bugün bir tek meslek, insanların hayatları için yetmemektedir. İkinci meslek sahibi olmalıdırlar. Vatandaşlarımıza bu konuda katkı vermek, onları geliştirmek için Bakanlığımızın ‘Yaşam boyu öğrenme’ genelgesi var. Bu genelgeyle birlikte, okullarımız vatandaşlarımızın kullanımına açılacak. Biz de ‘Okullar Hayat Olsun’ projesiyle, okullarımızın yılın her günü okullarımızdan yararlanabilmesini sağlayacağız. Bu çalışmaları yapabilmek için desteğe ihtiyacımız var. Bugün yapacağımız sertifika töreni de bunun bir örneği. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bu projelerin devamı için de, her zaman destek vereceğimizin bilinmesini istiyorum.”

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, açılan kursu takdirle karşıladığını belirterek, “Gerçekten güzel ve yararlı bir çalışma yapılmış. Kursiyerimiz de duygularını en güzel şekilde ifade etti. Bizim bu tür eğitim çalışmalarını artırmamız lazım. Bunu yerel yönetimlerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla beraber yürüteceğiz. Bu güzel çalışmayı gerçekleştirdikleri için, emeği geçenlere, Adana Kadın Girişimciler Derneği Başkanı ve yöneticilerine, halk eğitim merkezi yetkililerini ve destek veren kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum” dedi. Birlik ve beraberlik içinde daha güzel çalışmalara imza atılacağını belirten Vali Coş, şöyle konuştu:

“Toplumumuzun yüzde 50’si kadınlarımızdan oluşuyor. Kadınlarımızı ihmal etmememiz lazım. Onların da hayatın içinde olması, imkanı ve ihtiyacı olanların çalışma hayatı içinde olması için hepimize görev düşüyor. Bu kursun hayırlı olmasını, sertifika alacak kursiyerlerin, hayatlarında dönüşüm ve değişim olmasını temenni ediyorum. İnşallah yeni yeni kurslarda daha nice hanımefendilere gençlerimize belgelerini dağıtabilmek temennisiyle bu törene geldiğiniz katkıda bulunduğunuz için teşekkür ediyorum. Sayın başkandan sayın müdüre kadar herkesi tebrik ediyoruz. Bizim en önemli sorunlarımızdan birisi, iş arayan insanlarımızın bilgi ve beceri sahibi olması. İşte bu kurslar, bunu sağlıyor. Milli Eğitim Müdürü arkadaşımız da ifade etti, bu konularda önümüzdeki dönemlerde, bütün kurum ve kuruluşlarımızla daha yoğun çalışma kaydedeceğiz. Adana’da yeterli koordinasyon olmadığı için kapasiteler değerlendirelemiyor. Bunu hep birlikte sağlayacağız. Kursiyerlere, kursu yönetenlere, gerçekleştirenlere teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle merkeze adını veren Şehit Samet Saraç’ı da yad ediyoruz.”

Konuşmaların ardından, 19 kursiyerin sertifikaları Vali Coş ve protokol heyeti tarafından takdim edildi. Törende ayrıca, Ataköşk Canev Özel Bakım Merkezi Kurucusu Muzaffer Alpay, Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zeynel Girente ve kursta gönüllü öğretmenlik yapan eğitmenlere KAGİD tarafından plaket verildi.

PAYLAŞ!

URL: http://yerelhaber.com.tr/?p=4190

Yazan - Şub 4 2012. Kategori Akdeniz Bölgesi, Manşet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Giriş | tablo, duvar sticker