Adana Haber- Yerel Haber

AYÇA KATLAV, “İHRACATTA ADANA ÇAĞ ATLAMALI”

Uluslararası İş Ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu (BPW) Adana Kulübü Başkanı Ayça Katlav, Yardımcısı Sezi Dağdemir, Neşe Televi Kuru, Süheyla Gergin, Türkan Cerrahoğlu, Gönül Koca, Dilek Kıraç, İkbal Kalın ile birlikte Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe’yi ziyaret etti.

 

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe’ye bulundukları ziyarette Ticaret Odasının projelerinin bir parçası olmayı istedikleri belirten BPW Adana Kulübü Başkanı Ayça Katlav, Bizim tüzüğümüzün gereği Ticaret Oda, Borsa, Valilik ve benzeri kurumlarla ortak işler yapılmalı ülke ekonomisini zenginleştirecek projelerde yan yana dirsek temasında bulunacağız dedi.BPW-ATO (1)

İHRACATTA ADANA ÇAĞ ATLAMALI
Dünyanın 120 ülkesinde BPW Kulübü olduğunu, içlerinde bulunan network ağı ile Özellikle ithalat ve ihracatla uğraşmak isteyen üyelerinin bu yolla iş bağlantıları kurduğunu ifade eden BPW Adana Kulübü Başkanı Ayça Katlav,”Bizler yurtdışı bağlantıları olan insanlar olduğumuz için böyle bir avantajımız var. İhracatta Adana’yı çağ atlatarak hem istihdam yaratmayı, hem güzel işler yapmayı hem de ülkemizin ismini duyurmak istiyoruz. Bu anlamda Adana Ticaret Odası olarak bizim ile ortak işler yaparsanız çok sevineceğimiz gibi katkımız fazlasıyla olur. Yabancı müşterilerimizi biz kendi imkânlarımızla buluyoruz ama bir takım kuruluşların biz işkadınlarını yabancı müşterilerle karşı karşıya getirebilecek pozisyonlara vesile olması gerektiğini düşünüyorum. Bu pozisyonlarla birlikte firmaların güvenilirliğinin teyidi sağlanmalı” diye konuştu.
Adana Ticaretinde sıcak para dönmediğinin de altını çizen Katlav, çek ve senet ile iş yapmanın işe yaramaz halde geldiğini banka mevduatlarının bankalarda olduğunu, bu anlamda Adana ticaretinde tıkanmaların yaşanması söz konusu olduğunu söyledi.

BİZİM İHRACATIMIZIN YÜKSELMESİ LAZIM
ATO Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz’ın da yer aldığı ziyaretten konuşan Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe,”Ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Memnun oldum. Sizler iş kadınısınız, çoğunuzun bize üye olduğunu biliyorum. Bayanların iş hayatında mutlaka ön plana çıkmaları gerekir. Ticaret Odasında da bayanların öne çıkmalarını bekliyorum. Ben bu konuda ciddi destek vereceğim. Bayanların erkeklerin yaptığı işleri, yapıyor olmaları ve Türkiye’nin ekonomisinde bayanların volümünün yükselmesi lazım. Bayanların çalışması,
üretmesi, ekonomiye katkısı olmalı bir şekilde üretimin içinde olmaları lazım. Bu konuda odalar birliği ve biz destekliyoruz. Bu bağlamda Çukurova Kalkınma Ajansı ile ortak projemizde 350 bayan girişimciyi hazırlıyoruz”

YURTDIŞINDAKİ İTHALATÇI İLE BİZİM İHRACATÇILARIMIZI AYNI MASAYA OTURTACAĞIZ
Adana’nın yıllık ihracatı 1 Milyar 800 Milyon Dolar olduğunu, Gaziantep’in ise yıllık ihracatı 6 Milyar dolara koştuğunu söyleyen Menevşe,”Adananın ihracatını geliştirme düşüncemiz var. Biz Tekstil, mobilya ve ayakkabı sektörü ön plana çıkardık,  bunun çalışmasını yapıyoruz. Bu sektörler Adana’da iyi üretim yapıyorlar ama kafi derecede dışarıya satış yapamıyorlar. Adana da ihracat konusunda bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Yurtdışındaki ithalatçılarla buradaki ihracatçıları birebir karşılaştırmayı hedefliyoruz. Hazırlıkları tamamlamak üzereyiz. Bir kısım üyelerimiz ihracat yapıyor ama bizim hedefimiz hiç ihracat yapmayanlar. Bunları yurtdışına çıkaracağız. Pazarlara, fuarlara götüreceğiz. Yurtdışındaki ithalatçıyı buraya getirerek bir masada birebir satış yaptıracağız. En geç bir yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. Bizim ihracatımızın yükselmesi lazım” diye konuştu.
Menevşe, Adana da tasarruf mevduat miktarı dört ise kredi kullanımı bir, Gaziantep’te tasarruf mevduat miktarı bir, kullanılan kredinin dört olduğuna vurgu yaparak Adana’da beklenilen girişimcinin olmadığını ifade etti.

 

PAYLAŞ!

URL: http://yerelhaber.com.tr/?p=64721

Yazan - Tem 18 2013. Kategori Adana Haber, Ekonomi, Güncel. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Giriş | tablo, duvar sticker